W porównaniu do roku 2020, w 2021 roku złożono 91% więcej wniosków o dofinansowanie. Wpływ na taką poprawę miały m.in. włączenie gmin do programu, a także zmiany takie jak zmniejszenie liczby dokumentów, które wcześniej były niezbędne przy składaniu wniosków.
Województwo Świętokrzyskie jest jednym z nielicznych, w których 100% gmin przystąpiło do programu „Czyste Powietrze”. W czwartek podpisano także 18-tysięczną umowę na dofinansowanie inwestycji z programu. Jej beneficjentką jest Patrycja Żak z gminy Radoszyce w powiecie koneckim, która za otrzymane pieniądze chce wymienić stare źródło ciepła tzw. kopciucha na nowe, ekologiczne. W jej przypadku będzie to pompa ciepła typu powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności.
W programie „Czyste Powietrze” na rok 2022 pojawiły się zmiany. Jedną z nich jest zwiększenie wysokości dotacji na wymianę pieców. Wydłuży się także okres realizacji zadań z 30 do 36 miesięcy. Wprowadzony zostanie również trzeci próg dochodowy na poziomie 90% dofinansowania, z którego będą mogły skorzystać osoby, których dochody w gospodarstwie wielorodzinnym nie przekraczają 900 złotych na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym - 1260 złotych.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z dofinansowania w ramach „Czystego Powietrza” o szczegóły mogą pytać w swoich gminach. Wnioski można pobrać również ze strony internetowej.
Zmiany w „Czystym Powietrzu”. Wyższe dotacje, trzeci próg, wydłużony czas
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest liderem w realizacji programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W czwartek, 13 stycznia, podsumowano 2021 rok.
- 14.01.2022 14:40 (aktualizacja 25.09.2023 08:49)
Napisz komentarz
Komentarze