Mędrzycki w czasach hitlerowskiej okupacji działał pod pseudonimem „Reder”. Był jedną z czołowych postaci Armii Krajowej, który m.in. dowodził plutonem żandarmerii, a także miał znaczący wpływ na zwycięstwo w bitwie pod Cebrem koło Sandomierza w sierpniu 1944 r.
W 1945 r. rozpoczął jednak współpracę z Sowietami. Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego PRL wydał swoich najbliższych współpracowników z czasów wojny. Zawsze chciał być na świeczniku, dlatego trzymał się ludzi, którzy mogą zapewnić mu prestiż, sławę i pieniądze. Jego pseudonim z tamtych czasów to „Komar”.
Wtorkowe spotkanie autorskie z Andrzejem Nowakiem-Arczewskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim poprowadził profesor Stanisław Żak. Według niego nigdy nie dowiemy się, co skłoniło Mędrzyckiego do zdrady.
O tej postaci Andrzej Nowak-Arczewski dowiedział się podczas spotkań patriotycznych i rocznicowych w regionie świętokrzyskim. Jego reporterska praca nad zebraniem wszystkich materiałów trwała około trzech lat.
W 1975 r. Dionizy Mędrzycki przeszedł na emeryturę i przestał współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa. Zmarł pięć lat później w Radomiu.
Spisana historia bohatera i zdrajcy
„Doktor Jekyll i pan Hyde” to nowela Roberta Louisa Stevensona, która opowiada o losach mężczyzny, który za dnia jest cenionym lekarzem, natomiast w nocy jest wcieleniem zła. O podobnym przypadku opowiada książka „Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera” autorstwa Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, której bohaterem jest postać Dionizego Mędrzyckiego.
- 15.12.2021 11:27
Napisz komentarz
Komentarze