4 grudnia nowo powołani żołnierze stawili się na kieleckiej Bukówce o godzinie 8:00 rano. Ze względu na panującą pandemię wszyscy ochotnicy na wstępie byli poddani testom na obecność koronawirusa.
Studenci i uczniowie wybierają WOT
Prawie połowę wcielanych stanowią ludzie młodzi – studenci i uczniowie
Jeśli chodzi o zawody – mamy reprezentantów takich zawodów jak: pielęgniarka, leśnik, handlowiec, dziennikarz, geodeta i prawnik. Wśród powoływanych było blisko 30 % kobiet. Ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową rozpoczęli w ten sposób 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej 19 grudnia.
Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze, które trwa 8 dni. Ochotnicy będą odbywali szkolenie w dwóch różnych trybach – ciągłym i sobotnio-niedzielnym.
Tryb ciągły oznacza szkolenie od dnia powołania dzień po dniu. Natomiast tryb tzw. ,,weekendowy” wybrały osoby, które z różnych względów nie mogą przeznaczyć dwóch tygodni na służbę w wojsku. Szkolenie w takiej sytuacji odbywa się przez dwa weekendy w miesiącu i w sumie trwa 4 miesiące, co oznacza również 16 dni szkoleniowych. Obydwie formy będą realizowane na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba.
- informuje kpt. Marcin Kowal.
Wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ochotników z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSMB „GROT” .
Przed żołnierzami pętla praktyczna i przysięga
Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce. Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie uroczysta przysięga wojskowa na Rynku w Starachowicach 19 gudnia.
Jak zostać terytorialsem?
Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji.
Wszelkich informacji dot. służby w 10 ŚBOT, oraz sposobie złożenia wniosku ochotnicy uzyskają u naszego rekrutera pod numerem tel. 792-186-461. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze