Cmentarz komunalny w Ostrowcu Świętokrzyskim został założony w latach 60-tych ubiegłego wieku. Wówczas na terenie miasta były tylko dwie nekropolie parafialne: przy ulicy Denkowskiej i przy ulicy Ostrowieckiej. Pierwsze pogrzeby na nowym cmentarzu przy ulicy Długiej odbyły się w 1968 roku.
W ciagu ostatnich dwóch lat liczba pochówków, na największej ostrowieckiej nekropolii znacznie wzrosła
Prezes Zakładu Usług Pogrzebowych, Zbigniew Bień zauważa, że o ile przed pandemią, średnio w ciągu roku, chowano około 500 osób, to już w roku ubiegłym pochówków było 790. Do końca listopada 2021 roku pochowano 650 zmarłych. Konieczne jest więc zadbanie, aby za kilka lat nie zabrakło miejsca.
Na ostatniej sesji radni Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zgodzili się, aby gmina nabyła działkę od Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, graniczącą z nekropolią, o powierzchni 2 hektarów.
Teren cmentarza komunalnego posiada rezerw o powierzchni około 1 hektara. Co wystarczy na około dwa lata
- wyjaśnia Zbigniew Bień, prezes Zakładu Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Nabycie działki przy ulicy Grabowieckiej nie jest jednoznaczne z tym, że Zakład Usług Pogrzebowych będzie mógł na tym terenie organizować pochówki już teraz. Trzeba odpowiednio przygotować ten teren, a procedury poszerzenia, bądź założenia cmentarza, trwają długo. Gmina Ostrowiec Świętokrzyskie ma jeszcze dwa tereny, które w przyszłości mogą być wykorzystane na powiększenie cmentarza komunalnego. Dwie działki graniczące z nekropolią są w wieczystym użytkowaniu prywatnych właścicieli. natomiast teren o powierzchni blisko 5 ha jest w użytkowaniu rodzinnych ogródków działkowych.
Tereny zajmowane prze ogródki działkowe są ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i teoretycznie organizowanie tam pogrzebów byłoby szybsze. Jednocześnie tereny są pod ochroną przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych.
Przekształcenie ich na potrzeby cmentarza wiązałoby się z olbrzymimi kosztami, sięgającymi nawet 10 mln zł.
Za działkę należącą do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, gmina wynegocjowała kwotę około 1,6 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze