Od stycznia 2022 roku wnioski o 500+ będzie można składać tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbędzie się tylko w formie bezgotówkowej. Obsługą programu "Rodzina 500+" zajmie się ZUS. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.
Tak jak przy każdym projekcie realizowanym przez ZUS zapewnimy naszym klientom szerokie wsparcie. Podobnie jak przy programie "Dobry Start" będziemy wspierali naszych klientów przy wypełnianiu wniosków m.in. w naszych placówkach oraz w siedzibach instytucji, z którymi zamierzamy podjąć współpracę
- mówi Paweł Szkalej, rzecznik ZUS w Kielcach
Obecnie obsługą świadczenia 500+ zajmują się samorządy, a konkretnie miejskie lub gminne ośrodki pomocy społecznej. W Ostrowcu Świętokrzyskim taka forma wsparcia wypłacana jest na ponad 8 tysięcy dzieci. Pieniądze przesyłane są na konta, a w trzech przypadkach rodziny otrzymują bony towarowe. W mniejszych gminach mieszkańcy nadal mogą odbierać świadczenia w kasie.
Planowane przeniesienie obsługi świadczenia 500+ do ZUS odciąży ośrodki pomocy społecznej, bowiem zmniejszy się zakres ich obowiązków. Ale jednocześnie może powodować zwolnienia pracowników, którzy tym się zajmują.
Zgodnie z założeniami, pieniądze z programu 500+ stanowią wsparcie rodziny w wychowaniu dzieci. Pobierane jest na dziecko, do chwili ukończenia przez nie 18 roku życia. Mimo, że są to na określone cele, stanowią ważny element dochodów budżetów gmin, bowiem podwyższały wskaźniki, ważne na przykład przy ubieganiu się o środki zewnętrzne.
Pomysłodawcy zmian argumentują, że koszty obsługi świadczenia "500+" w latach 2016-2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1 mld 600 mln zł. Według resortu rodziny dzięki wprowadzonym zmianom koszty spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3 mld 100 mln zł w ciągu 10 lat.
Napisz komentarz
Komentarze