Nocować na łonie przyrody może każdy, oczywiście w wyznaczonych do tego miejscach. Wyjątkiem są grupy większe niż 9 osób, lub osoby chcące spędzić w lesie więcej niż jedną dobę. Oprócz zapału do nocowania, ważne jest również bezpieczeństwo i odpowiedzialność.
Na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski nie można palić ognisk, używać butli gazowych oraz posprzątać po biwakowaniu . Ważne jest dobre przygotowanie: odzież na każdą pogodę, saperka, namioty a przede wszystkim szacunek do otaczającej nas przyrody, przestrzeganie zasad panujących w lesie oraz uważne czytanie tablic informacyjnych. Do tej pory ostrowieckie lasy odwiedziły już dwie grupy miłośników natury i nocy pod otwartym niebem.
Po mimo większej ilości pracy projekt „Zanocuj w lesie” został pozytywnie przyjęty przez leśniczych, którzy podkreślają, że jest to dobra promocja dla lasów i przyrody.
W województwie świętokrzyskim dla miłośników nocowania w dzikich ostępach udostępniono 26 obszarów o łącznej powierzchni 25 tys hektarów na terenie 16 nadleśnictw. Wykaz miejsc gdzie można biwakować jest dostępny na mapie Banku Danych o Lasach. [ZOBACZ WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze