Rynek pracy w czasie pandemii jest bardzo różnorodny, wiele branż szczególnie zostało dotkniętych restrykcjami, mowa tu m.in. o gastronomii, hotelarstwie czy obszarze kultury i to właśnie w tych branżach najczęściej dochodziło do redukcji zatrudnienia. Ale rynek pracy powoli stabilizuje się. Swoimi spostrzeżeniami i przeprowadzonymi badaniami z opinią publiczną podzielili się specjaliści tworzący Monitor Rynku Pracy, to już 43. edycja badania.
Wymuszone pandemią COVID-19 zmiany w formy pracy ze stacjonarnej na hybrydową i zdalną zachwiały równowagą między życiem zawodowym i prywatnym, jednak sytuacja na rynku pracy stabilizuje się – pokazują wyniki 43. edycji badania Monitor Rynku Pracy.
informuje - Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska.
Na bieżąco rynek pracy monitoruję pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Choć stopa bezrobocia jest nieco większa to widać, że osoby bezrobotne poszukują pracy i korzystają z instrumentów do tego przeznaczonych. W pierwszym kwartale 2021 roku z ewidencji osób bezrobotnych wykreślono ponad 1500 osób. Z czego ponad 930 osób znalazło pracę, w tym blisko 300 osób podjęło pracę subsydiowaną czyli ze wsparciem dla pracodawców.
Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej, tylko w 2020 roku z takiej opcji skorzystało 120 osób. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu posiada jeszcze środki finansowe dla osób do 30 roku życia, które chciałby otworzyć działalność gospodarczą. Dużym zainteresowaniem w dalszym ciągu cieszą się staże, z takiej opcji skorzystało już 190 osób bezrobotnych.
Na ten rok Powiatowy Urząd Pracy, na aktywizację zawodową osób bezrobotnych przeznaczy ponad 14 milionów złotych. Ponadto prowadzi projekt „Od bierności do zawodowej aktywności„ dla osób do 29 roku życia, o pomoc mogą ubiegać się także osoby niepełnosprawne. O wszystkich dostępnych formach wsparcia Powiatowy Urząd Pracy informuje w mediach społecznościowych jaki i na swojej stronie internetowej.
Napisz komentarz
Komentarze