Złote gody stają się coraz popularniejszym jubileuszem obchodzonym przez związki małżeńskie, które w dobroci, wzajemnym szacunku i przede wszystkim miłości trwają od 50 lat. Wiele par co roku decyduję się na oficjalne obchodzenie tej rocznicy, aby nadać temu wydarzeniu specjalny wydźwięk, jednak wymaga to również szczególnych przygotowań ze strony administracyjnej.
W naszym urzędzie praktykowane jest to w ten sposób, że w lokalnych mediach pojawia się informacja, że organizujemy takie jubileusze a wszyscy zainteresowani mogą składać do nas wnioski w tej sprawie. Po czym rozpoczyna się praca machiny administracyjnej, wszystkie wnioski zostają wysłane do Urzędu Wojewódzkiego, tam jest on badany pod względem formalnym, dochodzi do tego również kwestia zapytania o niekaralność dostojnych jubilatów.
- mówi Beata Duda, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
W efekcie dla par z 50-letnim małżeńskim stażem, rozpoczynają się przygotowania do uroczystości podczas, której nie brakuje wzruszeń, miłych słów i życzeń kolejnych szczęśliwych wspólnie spędzonych lat. Nad oprawą złotych godów czuwają najczęściej włodarze poszczególnych gmin, miast oraz pracownicy urzędów cywilnych, aby efekt finalny zapadł w pamięć dostojnym jubilatom.
Jest to bardzo miła i podniosła chwila, chyba najprzyjemniejsza z zajęć dla kierownika Urzędu Stany Cywilnego, bo rzeczywiście towarzyszą temu wzruszenia i wspomnienia. Podchodzimy do tego w sposób bardzo indywidualny, o każdej parze przygotowana jest jakaś notka biograficzna, zazwyczaj przygotowana przez dzieci, wnuki.
- dodaje Beata Duda.
Kwiaty, upominki i pamiątkowe odznaczenia w postaci medali za długoletnie pożycie małżeńskie razem z imiennymi legitymacjami, przypominać mają o słowach przysięgi małżeńskiej i o tym, że kochać trzeba zawsze. Niestety pandemia sprawia, że aktualnie odbywające się uroczystości są o wiele skromniejsze. Niektóre pary w obawie o swoje zdrowie również rezygnuje z udziału w złotych godach.
Rzeczywiście przed pandemią, miały one taki charakter bardziej otwarty, pojawiały się media, fotografowie, osoby z rodziny i przyjaciele. Niestety znów trafiliśmy na mur pandemii, ale zorganizowaliśmy takie uroczystości. W każdym uczestniczyła tylko jedna para, przy odstępach czasowych i pełnym reżimie sanitarnym.
- mówi Beata Duda.
W urzędzie cywilnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, rocznie odznaczenia i legitymacje za 50 wspólnie przeżytych lat otrzymuje ponad 20 par.
Napisz komentarz
Komentarze