Dzisiejsze dane statystyczne informują o ponad 25 tysiącach nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-co-V-2. Jak podaje resort zdrowia, mutacja brytyjska odpowiada aż za ponad 52% zakażeń. Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – wygląda sytuacja w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).
Jak informuje minister Niedzielski, decyzja o wprowadzeniu kolejnego lockdownu podyktowana była występującym w ostatnim czasie znaczącym wzrostem zachorowań na COVID-19. W porozumieniu z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami, Ministerstwo Zdrowia uznało, że aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, należy ograniczyć mobilność społeczną.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce nauka w klasach 1-3 będzie odbywać się tylko i wyłącznie zdalnie a swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Napisz komentarz
Komentarze