Łosienek w gminie Piekoszów. To tu, na początku stycznia, podczas prac rolnych jeden z mieszkańców wsi znalazł nietypowy, ale interesujący przedmiot. Swoje znalezisko postanowił pokazać archeologom.
Na to narzędzie natrafił na swoim polu pan Piotr - sołtys Łosienka w województwie świętokrzyskim. Znalezisko zgłosił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ten postanowił przekazać je do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.
mówi - dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Siekierka krzemienna ma 11 centymetrów długości i liczy sobie około 4 tysiące lat choć nie nosi śladów użytkowania.
Nie nosi śladów użytkowania, co oznacza, że mogła być swego rodzaju symbolem pozycji osoby, która ją posiadała.
mówi - dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Archeolodzy badający znalezisko podejrzewają, że surowiec, z którego wykonano siekierkę może pochodzić z kopalni krzemionkowskich, choć nie można określić czy została ona wyprodukowana na tym terenie.
Krzemień pasiasty to pierwszy towar eksportowy pochodzący z terenów dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. W czasach paleolitu i neolitu był cenionym i pożądanym materiałem. Mogą o tym świadczyć krzemienne artefakty rozsiane w promieniu aż 660 km od kopalni w Krzemionkach Opatowskich. "Pasiate" siekierki, noże czy rylce znajdywane były na terenie Niemiec, Litwy czy Ukrainy. Niejedna współczesna firma marzy dziś o takim rynku zbytu.
- czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia MOST
Specjaliści podkreślają, że samo znalezisko to jedno z wielu, których można dokonać na ziemiach polskich, ale na uwagę zasługuje miejsce, w którym odkryto siekierkę. Dlatego zostaną tam wykonane specjalistyczne badania, kiedy aura pogodowa na to pozwoli.
Siekierka z krzemienia pasiastego, którą znaleziono w Łosienku zostanie teraz dokładnie zbadana i najprawdopodobniej już wkrótce będzie można ją zobaczyć jako element wystawy stałej przygotowywanej w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym. Otwarcie ekspozycji planowane jest w maju.
[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Co zrobić kiedy odkryjemy nietypowe znalezisko?
Napisz komentarz
Komentarze