„Bezdomność” termin używany w stosunku do osób, które nie mają swojego stałego miejsca zamieszkania. Osoba bezdomna najczęściej kojarzona jest negatywnie. Alkohol, uzależnienia, konflikt z prawem to najczęstsze przyczyny bezdomności,ale są też problemy rodzinne, te domowe powodujące odrzucenie przez najbliższych a w konsekwencji wykluczenie społeczne.
Bezdomność nie jest jednoznaczna. Ktoś może powiedzieć, że stracił pracę bo pił alkohol, a pił alkohol bo nie ułożyło mu się życie rodzinne, a nie ułożyło się bo nie miał odpowiednich wzorców w swoim domu.
- mówi Marzena Góra,kierownik działu pomocy środowiskowej.
Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego swojego stałego miejsca zamieszkania nie ma ok 90 osób. Pomocny dla tych osób, oferujący odzież, ciepły posiłek jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
W pierwszej kolejność dla osób bezdomnych oferujemy ciepłe posiłki i ubrania. Oczywiście wszystkie takie wnioski przyjmujemy
i rozpatrujemy. Bezdomni mogą zjeść posiłek na naszej stołówce, a ubrania trafiają do nas od darczyńców.
- mówi Joanna Pietruszka, starszy specjalista pomocy socjalnej.
MOPS pod swoją opieką ma także ostrowiecką noclegownie dla mężczyzn. Ta w okresie od kwietnia do lipca w tym roku, w związku z trwającą pandemią funkcjonowała 24 godziny na dobę. Najtrudniejsza dla bezdomnych jest zima, wtedy chętnych do przenocowania przybywa.
Od lipca noclegownia wróciła do normalnych godzin pracy. Wszystkie osoby są przyjmowane codziennie od godziny 18.00. W okresie letnim jesteśmy otwarci 12 godzin a podczas zimy 14. W noclegowni znajdują się 20 miejsc noclegowych i spodziewamy się, że zbliżająca zima spowoduje maksymalne wykorzystanie wszystkich miejsc noclegowych.
- mówi Joanna Wierzbińska, zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, oferuje również pomoc finansową, tzw bony towarowe i ubezpieczenie zdrowotne. Często bezdomni to osoby chore lub niepełnosprawne. Pomocne są realizowane projekty jak np. „Akcja Aktywizacja”. Dzięki realizowanym zadaniom osoby zagrożone skrajnym ubóstwem, mają szansę do ponownego włączenia się w życie społeczne oraz znalezienie stałego zatrudnienia.
W ramach "Akcji Aktywizacji" organizujemy spotkania, debaty i warsztaty. Chcemy pokazać, że osoby bezdomne dysponują umiejętnościami i chęcią do pracy. Z bezdomności da się wyjść, po mimo wielu przeciwności.
- mówi Damian Głuszyński, pracownik MOPS i organizator społeczności lokalnej.
Osoby które zdecydowały się na współprace z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, choć nie mają swojego kąta i własnego dachu nad głowa, nie mogą czuć się wykluczeni. Otrzymują szansę na zawodową realizację, rozwijanie pasji i zainteresowań. Wciąż jednak wśród nas są osoby wypierające problem i odrzucające pomoc, żyjący w skrajnym ubóstwie.
Napisz komentarz
Komentarze