Zarówno leśnicy jak i myśliwi na początku października oddają hołd swojemu patronowi świętemu Hubertowi, z tej okazji organizowana jest wyjątkowa uroczystość Ostrowiecki Hubertus. W tym roku w nieco innej formule. Nabożeństwo jak co roku nie mogłoby odbyć się bez wyjątkowej oprawy muzycznej sygnalistów myśliwskich. We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele 16 kół łowieckich z terenu Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, parlamentarzyści, samorządowcy i miłośnicy przyrody to nabożeństwo było wyjątkowe z wielu względów. W kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza odsłonięty został fresk ukazujący świętego Huberta.
Słowa uznania, gratulacje i życzenia dla leśników oraz myśliwych popłynęły zewsząd, od władz miasta, powiatu, samorządowców a także parlamentarzystów. IV Ostrowiecki Hubertus był również okazją do tego aby wyróżnić te osoby, które wykazują się etyką łowiecką i zaangażowaniem w ochronę przyrody i tak najwyższym odznaczeniem łowieckim „ZŁOM” został odznaczony Stanisław Dudek. Złoty medal zasługi dla łowiectwa kieleczczyzny oraz „Złote pióro” Łowca Świętokrzyskiego otrzymał Andrzej Łada.
Od wieków myślistwo ma ogromne znaczenie dla środowiska, łowczy codziennie dbają o gospodarkę leśną i stan zwierzyny, starają się chronić pola uprawne przed szkodami jakie wyrządzają zwierzęta. Początek sezonu jesienno-zimowego wiąże się z polowaniami, które odbywają się na określonych zasadach. Myśliwi wspierają również leśników i służby sanitarne w łagodzeniu skutków panującej epidemii ASF.
W tym roku tradycyjne przywitanie ludzi lasu - „Darz bór” było przepełnione nadzieją, że jak najszybciej wszyscy wrócimy do normalności, a kolejny Hubertus odbędzie się w takiej formie jak dotychczas.
Napisz komentarz
Komentarze