Miłe, puchate i beczące – owce, w całej okazałości są jednymi z najbardziej znanych zwierząt hodowlanych na świecie. Jednak ich znaczenie w historii ludów starożytnych było bardzo różne. Opieka nad tymi zwierzętami jest nie łatwa, ale przy odrobinie wysiłku można się z nimi zaprzyjaźnić. Dlatego na terenie Muzeum Historyczno-archeologicznego zamieszkało małe stado.
Od miesiąca na terenie muzeum zamieszkały trzy owce czarnogłówki. Pomieszkują aktualnie na ternie na pradziejowej osady. To świetny pretekst do zorganizowania zajęć na temat tych zwierząt.
- mówi Beata Celebańska, prowadząca zajęcia.
W czasach starożytnych owce hodowane były dla mięsa, jednak bardzo szybko okazało się, że są one świetnymi producentami wełny. Muzeum Historyczno-Archeologicznym odkryje przed uczestnikami zajęć „Od Owcy do Kłębka”. , wszystkie tajemnica z życia i dziejów owiec w różnych kulturach.
W kulturze ludowej często łączono owce z żydem. Wierzono, że jeśli żyd pogłaszcze czyjąś owcę, to na jego gospodarstwo spłynie radość i dostatek.
- zdradza Beata Celebańska.
Dla młodszych uczestników przygotowano także warsztaty plastyczne, gdzie każdy będzie mógł wykonać swoją owieczkę. Będzie także okazja aby zapoznać się z nowymi mieszkańcami Rezerwatu „Krzemionki”. Warto zaznaczyć, że sobotnie spotkania będą od przyszłych zajęć spotkaniami niedzielnymi.
Postanowiliśmy od października przenieść nasze zajęcia z soboty na niedziele, która wydaje nam się bardziej sprzyjająca odpoczynkowi ale także tego rodzaju spotakniom.
- dodaje Beata Celebńska.
Zmianie nie ulegnie godzina spotkań. Warsztaty będą rozpoczynać się o godzinie 11.00. Przypominamy, że na zajęcia obowiązuje rejestracja telefoniczna lub mailowa.
Napisz komentarz
Komentarze