Problem nadwagi i otyłości dotyczy w Polsce aż 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Te alarmujące dane kazały dyrekcji i pracownikom Niepublicznej Szkoły Specjalnej i Przedszkola Specjalnego "PROMYK" zastanowić się, w jaki sposób placówka mogłaby wpłynąć na budowę świadomych postaw żywieniowych u dzieci.
To z nami spędzają one większą część swojego dnia i dlatego dyrekcja oraz kadra przedszkola i szkoły podstawowej, musimy z jednej strony dać dobry przykład, z drugiej natomiast dołożyć starań, by sprzęt kuchenny oraz produkty używane w kuchni były możliwie najwyższej jakości. Stąd właśnie decyzja o zakupie pieca konwekcyjno-parowego, z którym rozpoczynamy w Promyku nowy rok szkolny
- mówi dyrektor "PROMYKA", Bożena Młynek.
fot: Przedszkole Specjalne i Szkoła Specjalna "Promyk"
Nasi podopieczni to dzieci z niepełnosprawnościami, które codziennie podejmują walkę ze swoimi ułomnościami. Robimy zatem wszystko, by nie musiały dodatkowo zmagać się z nadwagą czy otyłością, które niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne.
- dodaje pani dyrektor.
fot: Przedszkole Specjalne i Szkoła Specjalna "Promyk"
O zdrowotnych konsekwencjach nadwagi i otyłości można pisać dużo – począwszy od cukrzycy, a skończywszy na nowotworach i chorobach układu sercowo-naczyniowego. Mniejszą świadomość mamy, jeśli chodzi o konsekwencje społeczne. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że nadwaga i otyłość bardzo często prowadzą do zachwiania samooceny, a w skrajnych przypadkach do depresji i wykluczenia społecznego. Zatem zbędnym kilogramom w Promyku powiedziano stanowcze NIE!
fot: Przedszkole Specjalne i Szkoła Specjalna "Promyk"
Nowy sprzęt w kuchni "PROMYKA", co podkreślają pracownicy tej placówki to także ulga dla środowiska. Podkreślenia wymaga fakt mniejszego zużycia wody (nawet o 40%), energii (o około 60%) oraz produktów (mięso po obróbce traci do 10% wagi, podczas gdy tradycyjne gotowanie oznacza stratę do 35%).
Kadra "PROMYKA" życzy wszystkim zdrowego nowego roku szkolnego.
Napisz komentarz
Komentarze