Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim sprawuje opiekę merytoryczną nad Krzemionkowskim Regionem Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, wpisanym ponad rok temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako administrator terenu prehistorycznych kopalni muzeum chce utrzymywać w jak najlepszym stanie, zabytki i ich strefy buforowe, które wchodzą w skład oraz stara się o niekolizyjne zagospodarowanie terenu wokół tych zabytków, co jest również warunkiem wpisu na listę UNESCO.
W obrębie neolitycznych kopalni krzemionkowskich, może jednak powstać kopalnia wapienia. O planach jej tworzenia rozmawiali już inwestorzy z mieszkańcami Rudy Kościelnej. Spotkanie odbyło się 31 lipca. Kopalnia miałaby zostać utworzona na terenie, na którym ma powstać park kulturowy. Większość mieszkańcy sprzeciwia sie tej inwestycji,
W czwartek, 6 sierpnia, tym razem na Krzemionkach odbyło isę kolejne spotkanie, na którym dyrektor muzeum dr Andrzej Przychodni szczegółowo omówił zagadnienia krajobrazu kulturowego.
W zasięgu strefy buforowej regionu krzemionowskiego znajduje się przynajmniej 10 stanowisk archeologicznych. Dalszych kilkanaście położonych jest w odległości około 500 m i więcej od planowanej inwestycji jest na obszarze miejscowości Ruda Kościelna oraz Stoki Stare, obszar ten jest elementem krajobrazu kulturowego.
Jak udało nam się dowiedzieć czwartkowe popołudniowe spotkanie z mieszkańcami Rudy Kościelnej poprzedziło inne, za zamkniętymi drzwiami , z przedstawicielami samorządów.
Przypomnijmy: park kulturowy ma powstać w obrębie trzech gmin - Ożarów, Bodzechów i Ćmielów. Decyzję o jego utworzeniu poprzedziło podpisanie listu intencyjnego. Taki 14 czerwca 2019 roku podpisali solidarnie w obecności starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak wszyscy włodarze: wójt Bodzechowa - Jerzy Murzyn, burmistrz Ćmielowa -Joanna Suska i burmistrz Ożarowa - Marcin Majcher. 6 lipca 2019 Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Napisz komentarz
Komentarze