Jednym z adresatów apelu od przedsiębiorców zrzeszonych w ostrowieckim Cechu jest prezudent Ostrowca Jarosław Górczyński. W piśmie datowanym na dzień 22 marca 2020 roku czytamy m.in.:
Zaistniała sytuacja ma charakter bezprecedensowy w skali globalnej . System prawny w kraju nie wypracował jeszcze rozwiązań, które skutecznie mogłyby spowodować złagodzenie lub uniknięcie ekonomicznych konsekwencji tego stanu. Obecnie nie jesteśmy też w stanie przewidzieć rozwoju wypadków. Tymczasem przedłużająca się epidemia wiązać się może z widmem upadku i koniecznością zamknięcia wielu firm na terenie naszego regionu oraz gwałtownym wzrostem bezrobocia z tym związanym.
List do samorządowców to nic innego jak apel o pomoc, w obliczu nieprzewidywalnego zagrożenia i nieuniknionego zdaniem wielu ekspertów kryzysu. Starszy Cechu Dariusz Wierzbiński w rozmowie telefonicznej podkreśla, że zwrócenie się właśnie do lokalnych władz, to pierwsza i wydaje się ta najszybsza reakcja, na którą czekają lokalni przedsiębiorcy.
Rząd zapowiada pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, m.in odroczenie płatności ZUS , a nawet w przypadku, kiedy przychód pracodawcy spadnie poniżej 50% względem lutego zwolnienie ze składek, jednak zdaniem przedsiębiorców to pomysły i dopiero projekty, a działać trzeba już , tu i teraz
Dariusz Wierzbiński uważa że rządowe programy antykryzysowe powinny pomóc samorządom, aby te mogły pomóc lokalnym pracodawcom.
Zamknięte lokale gastronomiczne, ograniczony handel na targowisku, nieczynne sklepy w galeriach a koszty są: i dlatego przedsiębiorcy piszą:
Szczególny obciążeniem dla niefunkcjonujących praktycznie w tym czasie przedsiębiorców są zobowiązania publicznoprawne takie jak:
- podatek od nieruchomości ,
- czynsz wynikający z umów najmu lub dzierżawy, gdzie przedmiotem najmu i dzierżawy są lokale znajdujące się w zasobach gminy,
- podatek od środków transportu.
Prosimy uprzejmie o wprowadzenie rozwiązań formalnych, wynikiem których wymienione powyżej zobowiązania zostałyby za II kwartał bieżącego roku umorzone. Zwolnienie z obowiązku zapłat podatków z uwagi na te szczególne okoliczności stanowiłoby bez wątpienia ogromną pomoc w tym ciężkim dla wszystkich okresie, kiedy brak jest jakichkolwiek przychodów.
Aktualnie, co dziś udało nam się ustalić, pracodawcy proponują pracownikom urlopy, pracownicy korzystają z zasiłków opiekuńczych, ale ta sytuacja z dnia na dzień będzie się zmieniała, dlatego w swoim apelu pracodawcy świadomi trudnych okoliczności liczą na zrozumienie i współpracę ze strony prezydenta Ostrowca świętokrzyskiego oraz burmistrzów i wójtów gmin w powiecie ostrowieckim. Ze swej strony zrzeszeni w ostrowieckim Cechu przedsiębiorcy deklarują pomoc dla ostrowieckiego szpitala, który jak wiemy nie jest w łatwej sytuacji ekonomicznej.
Napisz komentarz
Komentarze