Do tzw. Komisji Wojskowej wezwano 220 tys. osób w całym kraju, w tym blisko 500 w powiecie ostrowieckim. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku było to 670 osób.
Na kwalifikacji stawiają się panowie urodzeni w 2001 rok oraz tacy, którzy do 24 roku życia nie przeszli takiej kwalifikacji z różnych przyczyn. Wezwanie dostają również kobiety, które m.in studiują bądź ukończyły kierunki medyczne. Panie coraz częściej decydują się na prace w mundurze.
Komisja lekarska ocenia stan zdrowia potencjalnych poborowych do Wojska Polskiego. Młodzi ludzie dostają książeczkę wojskową z wpisem jednej z czterech kategorii zdrowia:
A: zdolny do czynnej służby wojskowej
B: czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w okresie 12 lub 24 miesięcy
D: niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
E: trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, mobilizacji i w czasie wojny
Badanie przez lekarza powiatowej komisji lekarskiej ma wskazać lub wykluczyć schorzenia, które są przeciwwskazaniem do czynnej służby wojskowej.
Najczęstszymi wadami są schorzenia kręgosłupa, płaskostopie oraz wady wzroku. Mimo to, najczęściej przyznawaną jest kategoria a, świadcząca o zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Kwalifikacje wojskowe w powiecie ostrowieckim potrwają do 6 kwietnia.
Napisz komentarz
Komentarze