Sytuacje losowe bardzo często wywracają życie do góry nogami, doświadczyła tego pani Alicja Batóg z gminy Sadowie.
Tak mnie zmusiła sytuacja, obecnie wróciłam z zagranicy, wiele lat mieszkałam za granicą no ale niestety potoczyło się tak jak się potoczyło i natychmiast musiałam szukać mieszkania.
mówi - Alicja Batóg - Mieszkanka gminy Sadowie
Pani Alicja bez pracy, bez dachu nad głową, wychowując samotnie dziecko nie była w stanie zapewnić sobie i swojemu synowi normalnego życia i tu pojawił się wyjątkowy projekt.
Program nazywa się "Program wsparcia osób niesamodzielnych i wykluczonych w gminie Sadowie." Projekt zakładał oprócz otwarcie Klubów Seniora, usługi opiekuńcze, które też już weszły w życie.
wyjaśnia - Iwona Urbanik - Koordynator projektu
Trzecim filarem projektu realizowanego przez gminę Sadowie było utworzenie mieszkań wspomaganych dla osób najbardziej potrzebujących, zagrożonych wykluczeniem społecznym i właśnie z takiego wsparcia skorzystała pani Alicja Batóg.
Tego typu wsparcia gmina jeszcze nie oferowała no i niewątpliwie jest to bodziec dla nas abyśmy dalej korzystali ze środków Unii Europejskiej.
mówi - Grzegorz Frejlich - Zastępca Wójta Gminy Sadowie
Za nim jednak pani Alicja mogła wprowadzić się do nowego domu, ekipa remontowa musiała przeprowadzić szereg prac, aby mieszkanie było w pełni przystosowane do potrzeb ich mieszkańców.
Był to ogrom pracy. Pomysł pojawił się dwa lata temu, mieliśmy budynki do wykorzystania po byłej szkole, trzeba było pomyśleć w jaki sposób je zagospodarować i akurat w tym momencie pojawiła się możliwość skorzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na tego typu działania i zagospodarować te budynki pod kątem służenia mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i finansowej.
mówi - Marzena Urban-Żelazowska - Wójt Gminy Sadowie
Swój azyl, w nowych domach znalazło 17 osób. W jednym budynku mieszka trzy rodziny w tym dwie matki samotnie wychowujące dzieci. Natomiast sąsiedni budynek zamieszkuje 7-osobowa rodzina. Wsparciem dla uczestników projektu jest opiekun, który odwiedza mieszkańców, wspiera dobrymi radami, pomaga się aktywizować, można powiedzieć, że stał się nowym członkiem rodziny.
Program działa bardzo dobrze pod względem właśnie pozbawienia opłat mieszkańców za media, za opał, za prowadzenie mieszkania przez czas projektu.
mówi - Emilia Kwiecień - Opiekun mieszkań wspomaganych
Mieszkania wspomagane, gdzie schronienie znalazło 17 osób, dwa Kluby Seniora, gdzie codziennie spotyka się, aktywizuje i integruje 40 osób, opiekunowie osób starszych, niesamodzielnych to wszystko ma miejsce w gminie Sadowie. Te działania nie mogłyby się odbywać gdyby nie zaangażowanie i ciężka praca pracowników Urzędu Gminy oraz środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze