Garncarstwo ,ale to pradziejowe, poznali uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki.
Jesteśmy zadowoleni z tych warsztatów, dzieci są bardzo zadowolone z tych warsztatów i te warsztaty wprowadzają bardzo dużo ciekawych informacji.
mówi - Maciej - uczestnik warsztatów
Warsztaty „Nie święci garnki lepią czyli nie tylko porcelana” to żywa lekcja historii, podczas której dzieci i ich rodzice mogli poczuć się jak przodkowie, tworząc różnorodne naczynia z gliny.
Dużo rozwijają, dużo nowych, ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Na co dzień nie ma się z tym kontaktu więc jak już się przyjedzie raz na jakiś czas to warto, na prawdę warto zobaczyć coś nowego i jak najbardziej spędzić czas z dzieckiem.
mówi - Mariusz - uczestnik warsztatów
Glina jest surowcem, który przodkowie poznali jako jeden z pierwszych i zaczęli go wykorzystywać w życiu codziennym. Rozpoczęło się to w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.
Każdy tak na prawdę jest w stanie opanować ten materiał jakim jest glina, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków i tutaj dzisiejsze warsztaty są tego dowodem bo każdy i młodszy i starszy może popróbować swoich sił.
mówi- dr Andrzej Przychodni - Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki
Uczestnicy warsztatów sprawdzili swoje umiejętności garncarskie w praktyce, a wszystkie wykonane przedmioty zabrali do swoich domów po ich wcześniejszym wypaleniu, co jest konieczne dla surowca jakim jest glina.
Warsztaty z gliną roli głównej zdobyły uznanie wśród uczestników, a już w sobotę 1 lutego wszyscy, którzy zdecydują się odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki poznają „od kuchni” techniki tkackie.
Napisz komentarz
Komentarze