Glina jest skałą osadową występującą w przyrodzie pospolicie. Tylko jej szlachetna odmiana w postaci kaolinu służy do wyrobu porcelany. Rzadko zdajemy sobie sprawę jak wiele składników naszego otoczenia wykonane jest z gliny. Płytki, umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej towarzyszą nam codziennie. Być może obecna powszechność użycia gliny wynika z tego, że była ona jednym z pierwszych surowców ujarzmionych przez człowieka i wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i budownictwie. Ta powszechność użycia gliny rozpoczęła się w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.
Warsztaty, na które zaprasza muzeum w sobotę, 25 stycznia pozwolą na poznanie technik kształtowania różnych wyrobów z gliny używanych w starożytności. Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę wykonać naczynie, użyć formy do odciśnięcia elementów ozdobnych lub lampek i poznać domieszki stosowane od tysiącleci do wyrobów ceramicznych. Jeśli zechcecie, wykonane przez Was wyroby będzie można później utrwalić poprzez wypał. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnej kreatywnej zabawy.
Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem: regulamin zajęć warsztatowych/lekcji.
Koszt zajęć: 12 zł za osobę. Warsztaty poprowadzi dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum. Udział w zajęciach po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze