Każdy podatnik musi indywidualnie wygenerować swój mikrorachunek, a może tego dokonać za pomocą generatora udostępnionego przez Ministerstwo Finansów znajdującego się pod adresem: Generator mikrorachunku podatkowego. Działa on 24/7 i korzystanie z niego nie jest ograniczone czasowo, więc możliwe jest jego wygenerowanie w każdej chwili, z każdego urządzenia z dostępem do internetu. Jeżeli podatnik nie ma takiej możliwości, może zrobić to bezpośrednio w najbliższej siedzibie Urzędu Skarbowego.
"Dotychczas zdarzało się tak, że podatnicy płacąc różnego typu podatki nie oznaczali rodzaju podatku i później były problemy na jaki podatek dokonano wpłaty. W takiej sytuacji Urząd musiał wysyłać wezwania o określenie rodzaju podatku."
- mówi Mirosław Sejdziński - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Do takich sytuacji dochodzić już nie będzie, a z wprowadzonych zmian wynikają same korzyści. Jeden rachunek to oszczędność czasu i zminimalizowanie ryzyka pomyłki, ponadto dożywotni numer rachunku ma być ułatwieniem w chwili przeprowadzki czy zmiany siedziby firmy.
"Jeżeli nie mamy zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego to nic się nie dzieje. Taki rachunek można wygenerować w każdej chwili. Natomiast jeśli powstaje płatność to jesteśmy zmuszeni wygenerować ten rachunek."
- mówi Mirosław Sejdziński - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Mikrorachunek każdego podatnika oparty będzie o numer PESEL. W przypadku instytucji lub osób prowadzących działalność gospodarczą, jest to Numer Identyfikacji Podatkowej, tzw. NIP, co istotne numer zostaje przyznany na całe życie.
To specjalne indywidualne konto, musi założyć 25 milionów Polaków, czyli wszyscy podatnicy PIT, CIT, VAT.
Napisz komentarz
Komentarze