Utworzenie parku kulturowego na terenie gminy Bodzechów, Ćmielów i Ożarów to jedno z głównych wyzwań, które stoi przed gminami po wpisie Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Poza Krzemionkami teren parku kulturowego obejmie kopalnie "Borownia" i "Korycizna" oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec.
Park Kulturowy ma ma przede wszystkim chronić określony obszar krajobrazu kulturowego. Pojawiły się obawy ze strony burmistrz miasta i gminy Ćmielów, jakoby utworzenie parku kulturowego miało zakładać budowę, lub tworzenie nowych skansenów.
"Park Kulturowy z samego założenia ma chronić te dobra, które są istotne dla krajobrazu kulturowego. Dla tego krajobrazu nie jest istotna np. strefa współczesnej zabudowy. W związku z tym wkraczanie w te strefy z granicami parku jest wręcz niewskazane i jeżeli będzie to następowało, to tylko tam gdzie jest to konieczne. Natomiast te ograniczenia, które tam miałyby zafunkcjonować, nie będą uderzeniem w lokalnych mieszkańców.
- mówi dyrektor muzeum Andrzej Przychodni.
O konieczności utworzenia Parku Kulturowego z samorządowcami oraz specjalistami dyskutowano już w listopadzie. Kolejne spotkanie z przedstawicielami samorządów odbyło się na początku grudnia i dotyczyło i dotyczyło wypracowania "szlaku" tworzenia parku kulturowego. Najpierw jednak gminy muszą podpisać stosowny projekt porozumienia. Kolejnym krokiem będzie utworzenie i zatwierdzenie miejscowych planów zagospodarowania terenu, które określi jakie działania mogą być prowadzone w granicach parku kulturowego.
Park Kulturowy ma powstać w okresie od 2 do 3 lat.
Napisz komentarz
Komentarze