Kim jest Święty Mikołaj? Jak kiedyś wyglądał? Komu pan w czerwonym ubraniu przynosi prezenty? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi padały podczas rozmów o Świętym Mikołaju, które towarzyszyły warsztatom plastycznym w ostrowieckim muzeum. Wyświetlono również film opowiadający o jego życiu.
Wbrew temu jak dziś wygląda komercyjny wizerunek Mikołaja z Laponii, to korzenie tej tradycji sięgają tysiące lat wstecz i to na tereny dzisiejszej Turcji. To z Mirą związany był bowiem biskup Mikołaj, który zasłynął ze swej dobroczynności. Uważa się, że św. Mikołaj żył na przełomie III oraz IV wieku, a urodził się w bardzo zamożnej rodzinie w starożytnej Patarze, w pobliżu ruin której zlokalizowane jest dziś wypoczynkowe miasteczko Gelemiş. Mikołaj od dziecka był skromnym człowiekiem i bardzo pobożnym. Po śmierci rodziców cały swój majątek postanowił rozdać biednym i potrzebującym. Został biskupem Miry, starożytnego miasta we południowo-zachodniej części współczesnej Anatolii i tam zasłynął dokonywanymi cudami. Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia, najprawdopodobniej 346 roku. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie spoczywało do 1087 roku, a następnie jego relikwie zostały przewiezione do Bari we Włoszech.
Sobotnie spotkanie z Mikołajem w muzeum odbyło się w ramach zajęć edukacyjnych, które placówka prowadzi cyklicznie. Tym razem uczestnicy mogli nie tylko poznać historię Mikołaja, ale także stworzyć jego postać z drewnianej łyżki. Techniki wykonania prac były dowolne, a efekty wspaniałe. Na uczestników warsztatów pod choinką czekał kosz pełen prezentów. Drewniane Mikołaje to również doskonały prezent pod choinkę lub świąteczna, niepowtarzalna ozdoba.
Już za tydzień, 14 grudnia odbędą się kolejne warsztaty. Tym razem uczestnicy wykonają ozdoby świąteczne. Zajęcia są bezpłatne, trwają 1,5 godziny, a udział w nich jest możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji pod nr telefonu: 41 330 45 50 lub 669 970 499. Zgłoszenie można wysłać internetowo na adres email: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.
Napisz komentarz
Komentarze