W programie seminarium znalazła się sesja "Funkcjonowanie wybranych parków kulturowych w Polsce" oraz warsztaty z udziałem ekspertów i zaproszonych gości. W wydarzeniu wzięli udział zarządcy polskich parków kulturowych i obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, przedstawiciele Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Lasów Państwowych, samorządów, służb ochrony zabytków i przyrody, a także eksperci w zakresie ochrony zabytków i planowania przestrzennego.
Parku kulturowy , który ma powstać celem lepszej i skuteczniejszej ochrony rejonu pradziejowego górnictwa krzemienia w okolicach i otoczeniu Krzemionek jest obowiązkiem wynikającym z wpisu na listę UNESCO.
Park ma powstać na obszarze trzech gmin: Bodzechów, Ćmielów, Ożarów z odpowiednim spójnym dla całego obszaru planem ochrony.
Profesor Myczkowski, który jest członkiem Polskiego komitetu Narodowego ICOMOS i rzeczoznawcą Ministra Kultury w zakresie opieki nad zabytkami m.in. w dziedzinie urbanistyki i krajobrazu kulturowego podczas seminarium przybliżył słuchaczom zasady tworzenia parków a także sposoby zarządzania nimi, podkreślając, że sporządzanie planu ochrony wymaga pełnego zaangażowania ze strony samorządów. Krzemionki na utworzenie parku kulturowego mają 2 lata .
Napisz komentarz
Komentarze