Indywidualnym Mistrzem Polski Diagnostów został Dariusz Kurzyński, który zawód diagnosty uprawia od pięciu lat, ale jak mówi, w branży samochodowej funkcjonuje praktycznie od dziecka. Od dwunastu lat pracuje w ostrowieckiej „Samochodówce” jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu.
Drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej i zaszczytny tytuł Wicemistrza Polskich Diagnostów przypadł w udziale Danielowi Kapuście, który z branżą samochodową również związany jest od najmłodszych lat.
W klasyfikacji drużynowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego reprezentowane przez Dariusza Kurzyńskiego i Daniela Kapustę wywalczyło I miejsce.
Na pytanie - jaki jest przepis na osiągnięcie ogólnopolskiego sukcesu - Daniel Kapusta odpowiada, że oprócz wiedzy, kluczowych w zawodzie diagnosty umiejętności, (precyzyjność, rzetelność i cierpliwość), ważne jest też doświadczenie, a to diagności nabywają pracując od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 17.00 w Warsztatach Szkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ulicy Iłżeckiej 45. W ramach Stacji Kontroli Pojazdów przeprowadzają okresowe, pierwsze lub dodatkowe badania techniczne, wykonują usługę sprawdzania auta przed zakupem.
Dariusz Kurzyński dodaje, że na osobie zajmującej się diagnostyką samochodową spoczywa ogromna odpowiedzialność, ponieważ brak dokładności w wykonywaniu tego zawodu może skutkować utratą życia lub zdrowia uczestników ruchu drogowego.
Mistrzostwa Polskich Diagnostów Samochodowych przeprowadzono na terenie MPK i w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Legnicy. Turniej został rozegrany w dwóch etapach. W części pierwszej uczestnicy rozwiązywali test pisemny z wiedzy zawodowej, w części drugiej czekał ich sprawdzian umiejętności praktycznych, czyli badanie sprawności technicznej pojazdu. Głównym celem turnieju było podniesienie rangi zawodu diagnosty samochodowego i stacji kontroli pojazdów nie tylko w kraju, ale także na forum Unii Europejskiej.
Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT „Zagłębia Miedziowego” wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej Oddziału Zagłębia Miedziowego w Legnicy. Wzięły w nich udział drużyny diagnostów z Legnicy, Zamościa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Wrocławia i Lubina.
Napisz komentarz
Komentarze