Uroczystą eucharystią rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Powiatowe, których gospodarzem była gmina Waśniów. W kościele pw. Świętego Piotra i Pawła rolnicy dziękowali Bogu za zebrane plony. Praca rolników jest ciężka i mozolna, to dzięki nim na stołach nie brakuje chleba. Gmina Waśniów to najbardziej rolnicza gmina w powiecie ostrowieckim. Wiele gospodarstw nakierowanych jest na produkcję mleka, roślin, owoców czy bydła. Ważną rolę w rolniczych gminach odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich, to one przekazują i kultywują tradycję. Panie dbają o to aby stoły były syto zastawione pysznymi, regionalnymi i potrawami. Nieodłącznym elementem święta rolników są przygotowywane z zebranych plonów wieńce dożynkowe. W tym roku zainicjowano nową tradycję. Na dożynkach wojewódzkich powiat ostrowieckich będzie reprezentował wieniec gospodarza dożynek powiatowych - czyli w tym roku Waśniowa. Rolnicy mają swoich przodujących przedstawicieli, Ci podczas dożynek otrzymali specjalne podziękowania i odznaczenia.
Laureatami konkursu pod hasłem "Bezpieczna zagroda-przyjazna środowisku" w etapie powiatowym zostali Anna i Jarosław Krakowiak z Wojnowic w gminie Ćmielów, zajęli oni I miejsce oraz Agnieszka i Łukasz Puchała z Kotarszyna w gminie Waśniów zajmując II miejsce .
Nagrodzeni zostali również rolnicy, którzy swoją praca promują powiat ostrowiecki:
- Wioleta Tura z Jeżowa w gminie Waśniów za udział i prezentację swojego dorobku hodowlanego podczas wystawy Zwierząt Hodowlanych w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
- Za „Sok z czarnego bzu znad Wolanki”, który został doceniony w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2019” nagrodę otrzymała Lucyna Kaczmarzyk z Wólki Trzemeckiej.
- Trzecia nagroda trafiła do Szymona Kłonicy z gminy Waśniów, który zajmuje III miejsce w województwie świętokrzyskim wśród najlepszych producentów mleka. Docenieni zostali również hodowcy królików rasowych
Dożynki Powiatowe to dobra okazja do spróbowania wielu przepysznych potraw, do obcowania z folklorem. o rolników popłynęły życzenia. Po części oficjalnej i tej tradycyjnej, czyli ośpiewaniu dożynkowych wieńców był czas na zabawę, która trwała do późnych godzin nocnych z zespołami Karla i Loverboy .
Nasz fotorelacja:
Napisz komentarz
Komentarze