Karmienie piersią - czyli najlepszy, wspólny start dla mamy i dziecka. W ten sposób dziecko dostaje to co najlepsze, naturalny pokarm, uwagę, ciepło i bezpieczeństwo. Wpływa z tego również wiele korzyści zdrowotnych. Karmienie piersią minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji, w tym zapalenie ucha oraz przewodu pokarmowego. Oprócz tego, u tych maluchów rzadziej niż u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym występują biegunki, kolki i stany zapalne. Z tego zjawiska korzystają również mamy.
Karmienie piersią dla mamy daje szybszą inwolucje macicy po porodzie, czyli zmniejsza ryzyko krwotoków bezpośrednio po porodzie, jak i mama obiektywnie traci po prostu mniej krwi. Ma mniejsze ryzyko anemii poporodowej. Skutkami odległymi jest mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, na raka jajnika, zmniejsza ryzyko osteoporozy.
- mówi lekarz ginekolog - dr Krystyna Cygan
Choć mamy z własnego doświadczenia znają inne korzyści, np. szybki powrót do dawnej sylwetki po porodzie, a przede wszystkim wygoda i komfort, ponieważ nie musza martwić się ani o gadżety do karmienia butelką, ani o temperaturę wody, czy mleka. Karmią gdzie chcą i kiedy chcą.
Najwięcej mitów krąży wokół diety dla matki karmiącej. Na to nie ma reguły, powinna jeść wszystko co pożywne i zdrowe, a ponieważ karmiąca piersią ma większe potrzeby energetyczne, powinna przyswajać dziennie około 500 kalorii więcej.
Przy pierwszym dziecku jadłam dosłownie wszystko, tyle, że z umiarem. Starałam się jeść sporo warzyw i owoców. Obecnie karmię trzecie dziecko i teraz wiem, że nie mogę jeść serków homogenizowanych, ani przesadzać z mlekiem
- mówi Katarzyna Cukierska - mama karmiąca piersią
Napisz komentarz
Komentarze