Koniec wakacji i początek roku szkolnego to najgorętszy okres przygotowań związany z pójściem do szkoły. Piórniki, flamastry, plecaki i inne gadżety - kosztują i to nie mało. Najdroższe są jednak podręczniki. W najlepszej sytuacji są rodzice uczniów klas I-VIII, bo od 2014 roku na tym etapie edukacyjnym książki są darmowe, rodzice muszą jedynie zakupić podręcznik do religii lub języka dodatkowego.
Stratni są za to rodzice dzieci w okresie przedszkolnym, ponieważ nie są one objęte ani programem "Dobry start" ani darmowymi, a jak się okazuje koszt wyprawki szkolnej dla sześciolatka jest duży.
W tej chwili wszystkie podręczniki do zerówki, tzw. box, kosztuje 150 zł. Doliczając do tego zeszyty, przybory, bloki - to jest już koszt 200 zł albo więcej
- mówi Anita Bieniek, pracownik księgarni
Rozpoczęcie roku szkolnego obciąża domowy budżet także rodziców nastolatków. Zwłaszcza tych, którzy od września rozpoczną naukę w liecach, technikach lub szkołach branżowych. Dzięki nowej podstawie programowej, która została wymuszona przyjściem do szkół ponadgimnazjalnych podwójnego rocznika, ci uczniowie muszą zakupić całkiem nowe podręczniki. Choć w znacznie lepszej sytuacji są ci, którzy naukę w szkole średniej rozpoczynają na podbudowie gimnazjum. Mogą oni odkupić podręczniki od poprzednich roczników. Ci, którzy przyjdą z podstawówek muszą dostosować się do nowej podstawy programowej.
"Dobry start" to świadczenie, które przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia 24. roku życia.
Program obejmuje uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ze świadczenia "300+ nie mogą korzystać studenci. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez rząd w programie "Dobry start", od 1 sierpnia 2019 roku o to świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych.
Od 1 sierpnia wniosek można złożyć nie tylko drogą elektroniczną, ale i papierową. O świadczenie można ubiegać się do 30 listopada 2019 r.
Napisz komentarz
Komentarze