Z kampanią informacyjną w Polskę ruszają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, przedstawiciele resortu informują jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na wymianę przestarzałych źródeł ciepła.
Wszyscy właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy chcieliby wymienić źródła emisyjne, takie stare kotły, nazywane "kopciuchami", na nowoczesne systemy ogrzewania, mogą również skorzystać z dofinansowania w formie dotacji do termomodernizacji budynków mieszkalnych, do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania ciepłej wody użytkowej i w formie pożyczek do instalacji fotowoltaicznych kolektorów słonecznych
- mówi Renata Ciesielska, doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Do Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki w Kielcach wodnej wpłynęło do tej pory ponad 4 tys. wniosków o przyznanie dotacji, ale największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i na Mazowszu.
Na przeciw zanieczyszczeniu powietrza wychodzi również gmina Ostrowiec Świętokrzyski udzielając dotacji celowej na zmianę systemu ogrzewania.
Dotacje obejmują wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne urządzenie grzewcze, np. mieszkańcy mogą podłączyć się do Miejskiej Sieci Energetycznej, zastosować podłączenia gazowe, na palety, na pompy ciepła. Udzielamy również dotacji na zmianę dachu z eternitowego - na zwykły
- mówi Jakub Cieszkowski z Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim
Jak się jednak okazuje, sama wymiana systemu ogrzewania nie jest wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji domu całe ciepło może szybko przeniknąć na zewnątrz. Wiele domów w Polsce było budowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano rozwiązania uwzględniającego izolację cieplną, co prowadzi do marnowania energii i dużych strat ciepła, a także do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w domowym budżecie.
Realizacja rządowego programu priorytetowego "Czyste powietrze" przewidziana jest do 2029 r. i ma objąć od 3 do 4 mln budynków w całym kraju. Kwota na realizację tego programu to 103 mld zł.
Napisz komentarz
Komentarze