Strażacy oprócz działań ratowniczych, podejmują także szereg innych działań, jak np. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czy zawody które poprawiają sprawność fizyczną strażaków - ochotników. Większość działa również w społecznościach lokalnych. Strażacy, zarówno zawodowi jak i ochotnicy, są najbardziej „wielofunkcyjną” spośród wszystkich służb. Pomagają przy różnego rodzaju zagrożeniach. Aktualnie jedynie 25 proc. wyjazdów to pożary. Resztę stanowią interwencje związane z wypadkami czy z pogodą.
Rząd docenił dotychczasową działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MSWiA projekt ustawy, który przewiduje przekazanie strażakom ochotnikom 82 mln zł. Jeszcze w tym roku program przewiduje dofinansowanie jednej jednostki kwotą do 5 tys. zł na różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym i na promocję służby w OSP.
W chwili obecnej strażacy starają się pozyskiwać pieniądze na te cele z różnych źródeł i z różnym skutkiem. Dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowe będzie możliwe przekazanie środków finansowych nie tylko na walkę z pożarami i klęskami żywiołowymi.
W województwie świętokrzyskim jest 860 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego ponad 200 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Gaszenie pożarów i pomoc przy wypadkach drogowych czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.
Rządowy projekt znowelizowanej ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu. O dotacje jednostki OSP będą mogły wnioskować po wejściu ustawy w życie.
Napisz komentarz
Komentarze