Według danych Wojewódzkiego Urzędu pracy w Kielcach liczba bezrobotnych w województwie świętokrzyskim na koniec stycznia tego roku osiągnęła 47 005 osób. W lutym zmniejszyła się aż o 881 osób. Maj był kolejnym miesiącem spadającego bezrobocia. Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne zmniejszyła się o 920 i obecnie wynosi 41 601.
Te sezonowe wahania są wynikiem gospodarki opartej na rolnictwie i budownictwie. W zimie jest mniejsze zapotrzebowanie do pracy w tych sektorach. Ponad to wraz z końcem roku wygasają umowy na czas określony.
Na tle kraju wyższa stopa bezrobocia jest w województwach: warmińsko – mazurskim, podkarpackim i kujawsko – pomorskim. Natomiast najlepsza sytuacja jest w województwie wielkopolskim.
Tylko w maju pracodawcy zgłosili do świętokrzyskich urzędów pracy 3.047 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, a od początku roku liczba zgłoszonych wakatów przekroczyła 15 tysięcy. Pełną parą ruszyły działania aktywizacyjne podejmowane przez powiatowe urzędy pracy. Dzięki zwiększonym środkom Funduszu Pracy przyznanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej województwu świętokrzyskiemu, urzędy pracy mogą skuteczniej reagować na potrzeby zatrudnieniowe osób wymagających wsparcia.
Skończył się martwy sezon w rolnictwie, budownictwie, obsłudze ruchu turystycznego więc w następnych miesiącach spodziewamy się dalszego wzrostu popytu pracowników. Wszystkie Urzędy pracy dysponują środkami na realizację aktywnych programów rynku pracy .
- podkreśla Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Od początku roku pracę podjęło 14.695 bezrobotnych, co stanowi 47% ogółu wszystkich zarejestrowanych. Zdecydowana większość (79%) osób podjęła pracę, która pochodziła wprost od pracodawców. Świadczy to o tym, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników, uprzednio przygotowanych przez powiatowe urzędy pracy do zatrudnienia. Tylko w maju pracodawcy zgłosili do świętokrzyskich urzędów pracy 3.047 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, a od początku roku liczba zgłoszonych wakatów przekroczyła 15 tysięcy. Największe szanse na znalezienie pracy mieli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, pracownicy wykonujący prace proste, sprzedawcy i pracownicy biurowi.
Obowiązujące dotychczas przepisy uzależniały dopuszczalny pakiet działań aktywizacyjnych od profilu nadawanemu osobie bezrobotnej w momencie rejestracji (obowiązywały 3 profile). Większość długotrwale bezrobotnych trafiała do III profilu, co uniemożliwiało m.in. przyznawania środków na założenie działalności gospodarczej lub bezpośredniego skierowania na rozmowę kwalifikacyjną. Nowe rozwiązania przewidują wdrożenie elastycznych Indywidualnych Planów Działania, przygotowywanych przez ekspertów dla każdej osoby bezrobotnej, z uwzględnieniem zawodowych predyspozycji, kwalifikacji wynikających z diagnozy zawodowej.
Napisz komentarz
Komentarze