Byli to ludzie, którzy stanowili elitę tego miasta - Ostrowca Świętokrzyskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Swoją postawą pokazali, że słusznie byli pojmowani jako elita. Ufam, że ich postawa również dla obecnie pracujących urzędników będzie wzorem.
-mówi- Sławomir Podkówka - Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach
Na ostrowieckim Rynku 30 września 1942 roku doszło do masowej egzekucji. Tego dnia śmierć przez hitlerowców poniosło 29 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Zostali oni zatrzymani w odwecie za sabotażową działalność grupy dywersyjnej Związku Odwetu Armii Krajowej, która 13 września 1942 roku uszkodziła gazociąg i most na rzece Kamiennej w miejscowości Romanów. Dwa dni później szef gestapo w Ostrowcu Świętokrzyskim, podporucznik SS Hans Soltan zarządził aresztowania wśród elity obywatelskiej. Wśród ofiar tamtych wydarzeń był ówczesny naczelnik Urzędu Skarbowego - Franciszek Szpath i dwaj urzędnicy - Stanisław Łosiński i Bronisław Szymczyk.
14 czerwca w piątek z inicjatywy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach i Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim odsłonięta została tablica upamiętniająca zamordowanych pracowników.
To ogromne wzruszenie, bo prawdę mówiąc nie spodziewałam się takiego uświetnienia tego faktu, że mój ojciec tu pracował. To, że zginął jest wiadomo jest pamiętane przez mieszkańców bo widzimy jakie te groby i to miejsce stracenia jest zadbane. Ludzie pamiętają. Dobrzy ludzie tu są w Ostrowcu.
-mówi- Krystyna Łosińska-Siedlarska - Córka zamordowanego Stanisława Łosińskiego
W budynku Urzędu Skarbowego można również obejrzeć wystawę ukazującą wydarzenia z września 1942 roku.
Napisz komentarz
Komentarze