Sygnatariuszami dokumentu byli Burmistrz Gminy Ożarów Marcin Majcher, Wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn oraz Burmistrz Gminy Ćmielów Joanna Suska.
Utworzenie parku kulturowego, który zapewni ochronę zabytków jest krokiem na rzecz ochrony wartości kulturowych i przyrodniczych Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego zgłoszonego do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nieprzypadkowo sygnatariuszami dokumentu byli włodarze tych gmin, bowiem na tych terenach znajdują się miejsca wpisane na listę zabytków, tj. Krzemionki opatowskie, kopalnie w Borowni i Koryciźnie oraz Wzgórze Gawroniec w Ćmielowie.
Wójtowie i burmistrzowie już mają pewne wyobrażenia co do wyglądu i zagospodarowania terenu wchodzącego w obszar parku kulturowego, choć jego wielkość będzie ustalana w trakcie negocjacji.
"Moja wizja to utworzenie tarasu widokowego na wzgórzu Gawroniec, ponieważ z tego miejsca jest piękny, rozlegający się widok na cały Ćmielów i starorzecze Kamiennej" - mówi burmistrz miasta i gminy Ćmielów, Joanna Suska
Na mocy podpisanego listu intencyjnego zostaną powołane zespoły z każdej gminy, które będą przygotowywały projekt zagospodarowania części parku z obszaru poszczególnych gmin.
Utworzenie parku kulturowego może zapewnić przyspieszenie wpisu Rezerwatu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co wiąże się ze wzrostem zainteresowania turystów tym regionem województwa świętokrzyskiego.
Starostwo powiatowe chce przyłączyć się do tworzenia parku kulturowego przy rezerwacie, swoje wsparcie pokazało również dofinansowując projekt modernizacji "Krzemionek".
Utworzenie parku kulturowego przy rezerwacie powinno potrwać od roku do dwóch lat.
Napisz komentarz
Komentarze