Święto to, zapoczątkowane zostało przez Francuzów na początku lat 90. XX wieku. Dziś w Polsce obchodzone jest cyklicznie, w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat osób niepełnosprawnych. To święto ma również służyć integracji środowisk skupiających osoby niepełnosprawne, w walce o ich godność, szacunek i akceptację.
O tym, że więcej nas łączy niż dzieli oraz o równości każdego człowieka mówiono podczas mszy św. w Kolegiacie Św. Michała Archanioła, która zainaugurowała huczne obchody.
Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali ulicami miasta na plac domu parafialnego Michael. To był ich dzień, dzień osób niepełnosprawnych, ale również ich rodziców i opiekunów, którzy na co dzień walczą o ich godne życie.
Praca, wysiłek i poświęcenie rodziców osób niepełnosprawnych jest nieocenione. Nie oczekują nic w zamian, dla nich największą nagrodą jest po prostu uśmiech swoich pociech.
O tolerancję i godność dla swoich bliskich walczą każdego dnia, chociaż to niełatwe. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa funkcjonują uprzedzenia i stereotypy, które niejednokrotnie są przykre i bolesne.
Wesołej atmosfery, muzyki i świetnej zabawy nie było końca, na pikniku pojawiło się wiele stoisk, na których można było zjeść, odpocząć a nawet coś stworzyć.
Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach. Zaburzeni intelektualnie żyją wśród nas. Pamiętajmy o tym.
Napisz komentarz
Komentarze