Uroczystość na Rynku poprzedziła msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Po zakończeniu nabożeństwa kolumna ponad 800 żołnierzy ruszyła ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego do centrum. W uroczystości udział wzięła orkiestra wojskowa z Lublina i pododdziały towarzyszące: uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca w historycznych mundurach jak również Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 pułku Ułanów Wileńskich.
Gośćmi uroczystości byli: wiceprezes rady ministrów Beata Szydło, wiceminister sportu Anna Krupka, , która odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, generał Wiesław Kukuła, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, poseł Marek Kwitek, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej Jarosław Rusiecki oraz samorządowcy, dowódcy jednostek wojskowych i służb mundurowych.
– Drodzy żołnierze, szanowni państwo, to moment symboliczny, moment, który zostaje w pamięci żołnierzy i ich rodzin. To ważna chwila dla wszystkich, mających na sercu bezpieczeństwo naszej ojczyzny.
- napisał premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście odczytanym przez minister Annę Krupkę.
- Stajecie się opiekunami powierzonego Wam regionu. To wielka odpowiedzialność, ale jestem pewien, że udźwigniecie jej ciężar
- mówił do "świętokrzyskich terytorialsów" gen. Wiesław Kukuła
- Pokazaliście, że najwyższym dobrem dla Was jest służba ojczyźnie. Dołączyliście do szeregów polskiego wojska, jednocześnie nawiązując do pięknej tradycji poprzednich pokoleń, tradycji waszych dziadów, waszych ojców, tradycji tej ziemi! Dołączyliście do elitarnej grupy, na której ciąży odpowiedzialność za Polskę, za jej bezpieczeństwo.
- mówiła wicepremier Beata Szydło.
Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
"Terytorialsi”, wywodzą się z różnych środowisk, różnych zawodów, mają swoje pasje zainteresowania i cenne kompetencje. Łączy ich miłość do ojczyzny, chęć podnoszenia potencjału obronnego kraju ale przede wszystkim służba swojej lokalnej społeczności
– dodaje dowódca 10 ŚBOT płk Artur Barański.
Od 16 marca powołani ochotnicy rozpoczęli intensywne szkolenie podstawowe (16-dniowe), jest to dla nich pierwsze zetknięcie się ze służbą wojskową. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, topografii oraz szkoleniu taktycznym. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni, a także bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSBS „Grot”. W ostatnim dniu „szesnastki” na żołnierzy czekało spore wyzwanie, jakim jest pętla taktyczna sprawdzająca nabyte umiejętności.
„Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleniowy "Terytorialsów", który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Szkolenia odbywają się przede wszystkim w dni wolne od pracy (sobota-niedziela), co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne lub naukę, ze służbą wojskową. Sprawia to, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym i wielu ochotników może spróbować swoich sił w nowej formacji wojskowej.
10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” decyzją Ministra Obrony Narodowej rozpoczęła formowanie od pierwszego stycznia 2018 roku. Dowodzenie objął płk Artur Barański. Na siedzibę sztabu brygady zostało wybrane miasto Kielce. Docelowo brygadę będą tworzyły trzy bataliony lekkiej piechoty. Obecnie w trakcie ukompletowania jest 101 batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Kielcach, a w najbliższych miesiącach rozpocznie tworzenie 102 batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu.
W trakcie przysięgi na ostrowieckim Rynku „świętokrzyscy terytorialsi” zaprezentowali sprzęt którego używają na co dzień w trakcie służby. Na Rynku można było zobaczyć samochody ciężarowe, quady, motocykle i uzbrojenie m.in. karabinek MSBS „Grot”.
Napisz komentarz
Komentarze