Ma niewielkie, białe kwiaty oraz czerwone owoce w kształci korali. Była wykorzystywana nie tylko jako roślina ozdobna ale również lecznicza i jadalna. Kalina koralowa była bardzo popularnym krzewem na polskiej wsi. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem kalina musiała się znaleźć w bukiecie ziół, które 15 sierpnia były przynoszone do kościołów z okazji święta Wniebowzięcia NMP, potocznie zwanej Matki Bożej Zielnej.
Koło Gospodyń Wiejskich z Nietuliska Dużego swoją nazwę wzięło od krzewu kaliny koralowej. KGW „Kalina” powstało w 2018 roku i liczy 50 osób. Członkowie koła nie ukrywają, że mają marzenie, aby krzew kaliny koralowej stał się symbolem Nietuliska Dużego, dlatego też postanowili posadzić rośliny w różnych miejscach wsi. Krzew został zasadzony przy kapliczkach, rozdrożach dróg, kościele, przed remizą OSP, a także w przydomowych ogródkach.
Sadzenie krzewów ma również wymiar patriotyczny. Koło Gospodyń Wiejskich ma w planach posadzenie 100 krzewów kaliny. Ma to związek z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak to nie jedyne inicjatywy, jakimi koło zajmuje się. W KGW działa kilka sekcji. Jest sekcja gastronomiczna, turystyczna i muzyczna.
Napisz komentarz
Komentarze