W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, dla nas Ostrowczan ważne być powinno przypomnienie tej bliskiej nam postaci, która tak mocno zaangażowana była w jej odzyskanie.
Postać Władysława Beliny-Prażmowskiego jest ściśle związana z naszym miastem, gdyż urodził się on w pobliżu Ostrowca. Zasłynął w okresie I wojny światowej jako jeden z najsławniejszych dowódców Legionów Polskich. Był dowódcą tzw. "siódemki Beliny", oddziału Legionów, który jako pierwszy przekroczył granicę zaboru rosyjskiego w sierpniu 1914 roku. Był też organizatorem i dowódcą 1 pułku ułanów Legionów Polskich, tzw. „beliniaków”. Na jego czele przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Tworzył zaczątek kawalerii II Rzeczypospolitej.
Był organizatorem i dowódcą 1 Brygady Kawalerii, na której czele stoczył wiele bitew na wojnie z Ukraińcami i bolszewikami. Sławny ze zdobycia Wilna w kwietniu 1919 roku.
Żołnierz wojska II RP, prezydent Krakowa, wojewoda lwowski. Zmarł w październiku 1938 roku, a uroczystości pogrzebowe w Krakowie stały się wielką manifestacją patriotyczną porównywalną w swych rozmiarach do tych po śmierci Marszałka Piłsudskiego.
Śpiewka oddziału Beliny czyli tytułowa "Piosnka o Belinie" jest jedną z najlepiej znanych pieśni legionowych. Napisał ją Paweł Wójcikowski "Koriat" w październiku 1914 roku.
Przemysław Bednarczyk jest historykiem, organizatorem widowisk historycznych w całej Polsce, scenarzystą, reżyserem i producentem filmów historycznych, m.in.: "Rok 1863", "Komendant Zagończyk", "Zapomniany Legion", "Sienkiewicz mniej znany", "Rozstrzelany Dzień Niepodległości" czy "Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego". Laureat Nagrody Specjalnej VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Współpracownik TVP Historia.
Zrealizował największe w Polsce widowisko historyczne z udziałem kawalerii w Komarowie pod Zamościem, podczas planu filmowego „Bitwy Warszawskiej” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Ciekawym uzupełnieniem spotkania będzie krótka prelekcja kustosza Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pana Marka Wójcickiego, który opowie o pomniku w Ruszkowcu.
Polecane do przeczytania:
Napisz komentarz
Komentarze