Kiedy wejdziemy w sezon grzewczy, należy pamiętać o najważniejszym, czyli sprawdzeniu stanu technicznego wentylacji, piecyków gazowych, lub opalanych innymi paliwami.
Pamiętajmy, że brak sprawnej wentylacji sprawi, że dojdzie do procesu niepełnego spalania, czyli wytworzenia czadu. Dlatego tak istotnym jest zamontowanie czujki tlenku węgla, która poprzez wydawanie głośnych dźwięków wybudzi nas nawet z głębokiego snu. Tylko to urządzenie wyczuje ten bezbarwny i bezwonny gaz. Czujka kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych.
W piecach opalanych paliwami stałymi powinniśmy w okresie użytkowania robić przegląd nie rzadziej niż co 3 miesiące. W przypadku paliw gazowych raz na pół roku. Przewody wentylacyjne powinniśmy sprawdzać przynajmniej raz do roku.
Sezon grzewczy zazwyczaj rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. W tym czasie dochodzi do największej ilości zatruć czadem. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Co roku ponad sto osób umiera od zatrucia, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.
"Zaczyna nas boleć głowa, czujemy się słabo, mamy mdłości. To pierwszy etap zatrucia. Wtedy mamy jeszcze możliwość zareagować. Jeśli stan się nasila, wpadamy w panikę. Nie wiemy co się z nami dzieje. Możemy zasnąć i już się nie obudzić." - mówi funkcjonariuszka KPP Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. Barbara Majdak
Rolą strażaków jest udzielanie pomocy, ale także zwiększania świadomości mieszkańców. W tym celu prowadzą kampanię pod nazwą "Czad i ogień. Obudź czujność".
Napisz komentarz
Komentarze