Dzwonecznik wonny to gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski jest to gatunek wymierający. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest utrata naturalnych siedlisk oraz niszczenie okazów przez ich pozyskiwanie z siedlisk naturalnych.
Zebrane przez pracowników Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej działającego przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk liście po wysuszeniu posłużą to stworzenia próbek, które następnie zostaną zamrożone. Próbki trafią do pierwszego w Europie Środkowej banku barkodów DNA wszystkich objętych projektem gatunków.
Podobnie będzie z zebranymi nasionami – zamrożone, trafią do banku nasion. Każda próbka dostanie swoją sygnaturę, dzięki czemu będzie łatwo wyszukać kod genetyczny danej rośliny.
Aby zachować gatunek tej rzadkiej rośliny, około 2000 sztuk dzwonecznika wonnego, w przyszłym roku zostanie zasadzone w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszystkie czynności realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu „FlorIntegral – zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”.
Napisz komentarz
Komentarze