Tradycyjnie od mszy świętej rozpoczęły się dożynki powiatu ostrowieckiego. W kościele św. Władysława w Kunowie rolnicy dziękowali za powoli dobiegający końca rok i prosili o potrzebne łaski na kolejny.
Po mszy orszak przedstawicieli poszczególnych gmin powiatu ostrowieckiego na czele z Orkiestrą Dętą przemaszerował na stadion w Kunowie, gdzie odbyła się część oficjalna dożynek, podczas której nie zabrakło podziękowań dla rolników za ich codzienną ciężką pracę.
Odczytany został list do rolników, który wystosował premier Mateusz Morawicki.
Wydarzenie to, każdego roku jest okazją do dekoracji rolników odznakami.
Podczas święta plonów odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” odebrali: Paweł Kulczak z Antoniowa, Arkadiusz Chudzik z Szewny, Mariusz Boleń ze Stoków Starych, Dorota Pietrzkiewicz z Ćmielowa (kierownik Placówki Terenowej KRUS w Ostrowcu Św.), Czesław Rokita z Rudy Kościelnej, Wiesław Chamera z Małego Jodła, Andrzej Kasprzycki z Bukowia, Jacek Pazderski z Bukowia, Witold Żółkoś z Udzicowa, Renata Ślusarz-Magiera z Janowic, Krzysztof Stańczak z Boleszyna, Urszula Kijanka z Iwanisk (kierownik Biura Powiatowego ARiMR), Jerzy Werenowski z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Wręczono również nagrody w konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda-Przyjazna środowisku”. W tym roku dostali je: Agnieszka i Grzegorz Kita z Czajęcic, Andrzej Cioch z Nietuliska Dużego oraz Marzena i Ryszard Nowakowie z Janika.
Nieodzownym punktem dożynek jest prezentacja wieńców dożynkowych. Te każdego roku zachwycają swoim pięknem. Stworzenie tych małych dzieł sztuki wymaga precyzji, dokładności i cierpliwości. Zebranie samego materiału trwa kilka tygodni, wszystko jest naturalne, produkty pochodzą ze zbiorów rolników. Każdy wieniec jest też ośpiewywany, ten Kunowski ośpiewał zespół Bukowianie, który istnieje od 50 lat. Zespół w swoim repertuarze ma tradycyjne pieśni śpiew to nie jedyna działalność jego członków.
Rozweselać mieszkańców wsi to podstawowe założenie Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie powiatu ostrowieckiego.
Na dożynkach można było skosztować pyszności przyrządzonych przez gospodynie, a było w czym wybierać.
Zespół z Nietuliska Małego zaprezentował nam także swoje wokalne umiejętności.
Przedstawiciele każdego z kół poszczególnych gmin z powiatu ostrowickiego mówili jednogłośnie, to co robią, celem podtrzymywania polskiej tradycji sprawia im niesamowitą radość i szczęście.
Swoją energię i chęć do zabawy przekazują też innym, często potrzebującym uwagi i zainteresowania.
Tanców nie brakowało też na dożynkach. Wieczorem do zabawy mieszkanców powiatu ostrowieckiego porwał zespoł "Champion".
Relacja z wydarzenia:
.
Napisz komentarz
Komentarze