Prelegenci międzynarodowej konferencji poświęconej nowym sposobom prowadzenia konfliktów podkreślają, że współczesny model wojny znacznie się zmienił w stosunku do tradycyjnie rozumianego pojęcia. Obecnie walka przenosi się do Internetu i zasobów elektronicznych. Toczy się często w social mediach, dotyczy socjotechnik, psychologii tłumu czy manipulowania danymi.
Nowe sposoby prowadzenia wojen ujawniają się coraz częściej. Jednym z przykładów może być konflikt na Ukrainie. Tzw. "zielone ludziki", czyli nieoznakowane formacje wojskowe, zgodnie z prawem międzynarodowym nie mają statusu jeńca wojennego.Taki sposób działania militarnego był dotychczas nieznany analitykom wojskowym
Jedną z metod budowania obrony wobec ewentualnych zagrożeń jest powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich działania będą przebiegać na kilku torach. Żołnierze WOT-u będą przygotowani do działania pomocowego na czas klęsk żywiołowych, będą też stanowili zaplecze wojskowe, przygotowane do obrony kraju podczas konfliktu zbrojnego.
Konflikty międzynarodowe, określane mianem wojny hybrydowej, mogą dotknąć każdego człowieka, również mieszkańca województwa świętokrzyskiego. Jak podkreślał senator Jarosław Rusiecki część z nich to zakłócenia w dostawie energii, wody czy Internetu. Zadaniem państwa jest przygotowanie służb mundurowych i mieszkańców do tekiej ewentualności. Stąd potrzeba organizowania podobnych konferencji czy spotkań.
Cykl wykładów zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w ramach konferencji naukowej ma przygotować także studentów do czekających ich zadań po zakończeniu nauki.
Konferencja potrwa do piątku, w planie której jest także wykład dotyczący bezpieczeństwa urzędników publicznych.
Napisz komentarz
Komentarze