W Muzeum Historyczno - Archeologicznym odbywa się XII Konferencja z cyklu "Dziedzictwo i historia górnictwa".
Początkowo konferencje były organizowane głównie na Dolnym Śląsku, ale od kilku lat spotkania odbywają się w miejscach, które są szczególnie ważne dla dziedzictwa górniczego. Poprzednie konferencje odbywały się na przykład w Zabrzu czy Wieliczce.
Krzemionki są na mapie historii górnictwa miejscem wyjątkowym.
- zaznacza Maciej Madziarz, jeden z organizatorów.
Wśród poruszanych tematów jest wpływ górnictwa na rozwój nauki i techniki, górnictwo w kulturze i sztuce, powstawanie i upadek ośrodków eksploatacji złóż. Konferencje dają okazję do wymiany doświadczeń.
Krzemionki od dawna starają się o to, aby na terenie rezerwatu powstała stacja naukowo-badawcza. Myśl tę zainicjował profesor Stefan Krukowski, który jako jeden z pierwszych zinwentaryzował powierzchnię kopalni.
Konferencja daje okazję do wymiany doświadczeń, nauki, to także forma promocji Krzemionek. Rzecz o tyle ważna, że Krzemionki ubiegają się w wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Konferencja potrwa do 21 kwietnia. W planach są prelekcje naukowe, sesje terenowe w dolinie rzeki Kamiennej. Biorą w niej udział geolodzy oraz archeolodzy z naukowych ośrodków w całym kraju, głównie z Dolnego Śląska, m.in. z Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, KGHM Cuprum, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Polskiej Akademii Nauk.
Napisz komentarz
Komentarze