Miałem wtedy 17 lat... To był koniec października 1943 roku. Każdego ranka był apel, czasami robiono tzw "akcje" - po prostu wybierano kilka osób i strzelano do nich... Nam udawało się przeżyć".
Relacje, tego wówczas nastolatka, i kilkunastu innych ocalonych z Zagłady polskich żydów, teraz można poznać w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Z ponad 3 milionowej populacji żydów polskich, podczas Zagłady przeżyło zaledwie 10%. Wystawa „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady”, która jest własnością Muzeum Żydowskiego Galicja, zawitała do naszego miasta w związku z rocznicą makabrycznych wydarzeń. W dniach 10-12 października 1942 roku Niemcy wywieźli na natychmiastową śmierć w komorach gazowych Treblinki około 10 000 ostrowieckich Żydów. O pamięć żydowskiej historii miasta dba Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki.
W ramach projektu „Mobilna Przestrzeń Kultury” przewidziano w mieście jeszcze kilka ciekawych wydarzeń. W najbliższą sobotę, 14 października o godzinie 12.00, odbędzie się spacer „Żydowski Ostrowiec”. Spotkanie zaplanowano pod Pomnikiem Żydów Ostrowieckich, ul. Starokunowska, zaś o godzinie 16.00 będzie można wziąć udział w warsztatach „Napisz to po hebrajsku!” – miejscem warsztatów dla dorosłych, będzie Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza.
Napisz komentarz
Komentarze