W kwietniu 2014 roku Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki zapoczątkowało akcję społeczną „Tyle sztuki w całym mieście”, której celem jest ochrona i popularyzacja wiedzy na temat ostrowieckiej sztuki w przestrzeni publicznej. Przez trzy lata trwania akcji udało się dużo osiągnąć, głównie dzięki licznym partnerom. Do dnia dzisiejszego odnowionych zostało dziesięć rzeźb, a większość została umyta.
Obecnie organizatorzy oddają do rąk mieszkańców mapę, by za jej pomocą móc odnaleźć dany obiekt i dowiedzieć się o nim podstawowych informacji. Blisko czterdzieści obiektów artystycznych, które znajdują się w Ostrowcu, to całkiem pokaźny zbiór, na którym można poznawać historię sztuki współczesnej.
Ostrowiecka sztuka w przestrzeni publicznej to plenerowa galeria, dostępna o każdej porze dnia i nocy. Składają się na nią przede wszystkim rzeźby powstałe w latach 70. i 80. XX wieku, reprezentujące różne tendencje w sztuce, od realizmu po abstrakcję, różne techniki wykonania - od metalu przez kamień po ceramikę. Jednak statystyczny ostrowianin nie ma nawet pojęcia, że tych rzeźb plenerowych w mieście jest aż trzydzieści sześć i rozmieszczone są one pojedynczo na całym terenie Ostrowca Św. Od razu wyjaśniam, że nie chodzi tu o pomniki, tylko o rzeźby, czyli o formy trójwymiarowe, które powstały nie "ku pamięci", a po to by było piękniej. Dlatego nie zajmuję się tu obiektami propagandy władzy ani kultu.
Ale skąd w Ostrowcu tyle rzeźb? Otóż około połowy XX wieku powstała ogólnoświatowa tendencja modernizacji społeczeństwa poprzez sztukę. Wówczas rzeźba i malarstwo wyszły z galerii i muzeów na place i ulice miast. Także w Ostrowcu Św. na początku lat 70. zorganizowano kilka plenerów rzeźbiarskich, w których brali udział studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Adepci sztuki, pod wodzą m.in. Józefa Potępy i Jerzego Nowakowskiego, wykonali liczne rzeźby z kamienia i metalu, które następnie stanęły na głównych ulicach miasta i w parkach. W połowie lat 70. w naszym mieście zaznaczyła swoją działalność tzw. Grupa ćmielowska (Gustaw Hadyna, Adam Myjak, Józef Opala), pozostawiając po sobie liczne rzeźby ceramiczne. Na przełomie lat 70. i 80. Ostrowiec powrócił do idei studenckich plenerów rzeźbiarskich, współpracując tym razem z ASP z Warszawy a stworzone rzeźby znów trafiły do plenerowej galerii.
W kwietniu 2014 roku Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki zapoczątkowało akcję społeczną „Tyle sztuki w całym mieście”, której celem jest ochrona i popularyzacja wiedzy na temat ostrowieckiej sztuki w przestrzeni publicznej. Przez trzy lata trwania akcji udało się dużo osiągnąć, głównie dzięki licznym partnerom (Urząd Miasta, Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Agencja Rozwoju Lokalnego, Szkoła Muzyczna, Biuro Wystaw Artystycznych, firma KotART, osoby prywatne). Do dnia dzisiejszego odnowionych zostało dziesięć rzeźb, a większość została umyta. Obecnie oddajemy do Waszych rąk mapę, by za jej pomocą móc odnaleźć dany obiekt i dowiedzieć się o nim podstawowych informacji. Blisko czterdzieści obiektów artystycznych, które znajdują się w Ostrowcu, to całkiem pokaźny zbiór, na którym można poznawać historię sztuki współczesnej.
- mówi Wojtek Mazan – koordynator akcji „Tyle sztuki w całym mieście”
Napisz komentarz
Komentarze