Dożynki, święto plonów. Połączenie tradycji i dobrej zabawy. Adresaci wydarzenia - rolnicy, mają co świętować, albowiem z końcem sierpnia, kończą się żniwa, trudny czas dla rolników. Podziękowania za plony najpierw odbywają się w poszczególnych gminach, później przedstawiciele gmin spotykają się na dożynkach powiatowych, te na szczeblu powiatu ostrowieckiego w tym roku odbyły się w gminie Bodzechów.
Ze staropolskiej tradycji na dożynkach zobaczyć można było wieńce, każde sołectwo prezentowało swój, wyjątkowy i niepowtarzalny wieniec, choć wszystkie wykonane były z podobnych materiałów. Podstawę przy stworzeniu dożynkowych wieńców stanowią zboża, rośliny, kwiaty i owoce. Samo plecenie wieńca zajmuje od kilku do kilkunastu dni, ale cały proces jego powstania trwa nawet kilka miesięcy.
W myśl podtrzymywania tradycji na dożynkach powiatowych tak jak nakazuje obyczaj, starostowie dożynek – Wioletta Haraźny z Kosowic i Stanisław Malinowski z Bodzechowa – przekazali na ręce gospodarzy – starosty Zbigniewa Dudy i wójta Jerzego Murzyna dwa okazałe bochny chleba, którym podzielono się ze wszystkimi zgromadzonymi na uroczystości. Dla starostów dożynek pełnienie tej funkcji to duma, ale i odpowiedzialność.
Dożynki to też czas podsumowań corocznych zbiorów zbóż. Te w powiecie ostrowieckim w większości należały do udanych.
Zabawa na tegorocznych dożynkach powiatowych trwała do późnych godzin wieczornych. Na scenie wystąpiły kapele ludowe z powiatu ostrowieckiego, zespoły Maxel, Szarotka i Bławatki, zaś gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski.
Napisz komentarz
Komentarze