Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, to wydarzenie, które jest ściśle związane z promocją dziedzictwa archeologicznego "Krzemionek". Ideą przedsięwzięcia jest pokazanie przełomowego wydarzenia w historii krzemionkowskich kopalń, jakim było ich odkrycie oraz szeroka popularyzacja wiedzy na temat archeologii regionu. To również świetna okazja do zaprezentowania "Krzemionek" jako miejsca o ogromnym potencjale turystycznym.
Na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, można było zapoznać się z różnymi przejawami życia i aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu.
Główną atrakcją 6. edycji Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia był rytuał słońca. Palisada w kształcie okręgu, która pojawiła się w wiosce neolitycznej, to najważniejszy element pokazu, który miał zagwarantować przychylność bogów oraz dobre zbiory. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów całego rytuału było złożenie ludzkiej ofiary a potem jej pochówek.
Na turystów czekały również atrakcje przygotowane przez grupę krakowskich archeologów specjalizujących się w odtwarzaniu życia z czasów neolitu. Naukowcy zaprezentowali i objaśnili jak kilka tysięcy lat temu, nasi przodkowie pozyskiwali sól a potem sprzedawali ją w glinianych naczyniach jednorazowego użytku. Zaprezentowali również wytop miedzi i stanowisko kowala, który był niezwykle szanowany w plemiennej hierarchii.
Napisz komentarz
Komentarze