Podczas wakacji nad naszym bezpieczeństwem również nad akwenami wodnymi czuwają policjanci z nieetatowych zespołów wodnych, którzy w ubiegłych latach niejednokrotnie ratowali życie oraz udzielali pomocy wczasowiczom. Policyjni motorowodniacy w służbie nad wodą nie będą jednak sami. Nadzorowaniem linii brzegowych przy kąpieliskach oraz patrolami dużych terenów rekreacyjnych zajmą się patrole rowerowe oraz motocyklowe.
Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Skoki do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem, to narażanie się na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Zadbajmy również o bezpieczeństwo „zdrowotne”. Wchodząc do wody nierozgrzanym, bądź wchodząc po dłuższym pobycie na słońcu, wchodząc gwałtownie do wody, ochładzając ciało może dojść do skurczu mięśnia. Może to spowodować w jakimś stopniu paraliż naszego ciała i niemożność utrzymania się na wodzie.
Każdego letniego dnia wiele osób kąpie się również w okolicznych rzekach, których zdradliwy nurt i pojawiające się wiry są dla nas niebezpieczeństwem. Płynąca woda nieustannie oddziałuje na koryto rzeki zmieniając jej dno. Licznie występujące zawirowania wody zwiększają ryzyko utonięcia.
Pamiętaj! Tam, gdzie są ratownicy wodni jest zdecydowanie bezpieczniej. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.
Wypoczynek nie zwalnia od myślenia. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy: 112, 999 lub 997.
Źródło: KPP w Ostrowcu Św.
Napisz komentarz
Komentarze