Konferencja bezpośrednio powiązana była z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Tematem do rozważań na piątkowej konferencji stało się stwierdzenie: "Czy można zachęcić do czytania". A przekonać się o tym, mogło blisko 50 uczestników zgromadzonych w Auli WSBiP.
Wysłuchali oni refleksji zaproszonych gości, a byli nimi m.in. dr Adam Jachimczyk z UJK w Kielcach, Zbigniew Trysiński z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, Barbara Maria Morawiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Małgorzata Golis z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, Edyta Wojtiuk- Wołodkiewicz z MBP w Ostrowcu Św. oraz Barbara Bakalarz-Kowalska dyrektor Biblioteki WSBiP. Prezentowane przez nich treści bezpośrednio odnosiły się do czytelnictwa, książki i języka polskiego, zawierały w sobie propozycje i sposoby w jakie można zachęcić ludzi do czytania. .
Statystyki są zawstydzające. Polacy czytają coraz mniej. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, w 2015 roku, aż 63% Polaków nie miało w ręku książki. W porównaniu z krajami skandynawskimi, gdzie czytelnictwo jest na bardzo wysokim poziomie,czy Czechami, którzy czytają najwięcej w Europie, bo aż 79% z nich deklaruje, że czyta regularnie. Polska wypada dość słabo.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Św. doskonale rozumie ten problem i prowadzi szereg działań mających na celu promocję czytelnictwa. Jedną z takich form promocji było przeprowadzone 21 lutego ogólnomiejskie dyktando. Choć w Ostrowcu Św. z czytaniem nie jest jeszcze tak źle, to biblioteka dokłada wszelkich starań aby utrzymać stałych czytelników oraz pozyskać nowych.
Do czytania przyciągnąć mają także nowinki technologiczne, które promują ideę czytelnictwa w mediach społecznościowych. Jak widać pomysłów na przyciągnięcie czytelników jest wiele, lecz najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby Polacy zaczęli czytać. Bo jak podkreślał Cyceron:" Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli".
Napisz komentarz
Komentarze