Walentynki to nic innego jak coroczne święto zakochanych przypadające na dzień 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. W tym szczególnym dniu zakochani obdarowywują się upominkami, a w restauracjach pojawiają się pary, które chcą uczcić swoje święto.
Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoimi imieniem. Następnie kawalerowie losowali karteczki. Tą, którą wylosował, stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.
Do Polski Walentynki trafiły w latach 90 - tych XX wieku.
Walentynki nie są jednak lubiane przez wszystkich zakochanych. Coraz więcej osób zarzuca im charakter komercyjny i konsumpcjonistyczny. W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych przychody sektora handlu detalicznego bezpośrednio z nim związane wyniosły 19,7 mld dolarów. W Polsce efekt ten nie jest dokładnie badany, jednak dostępne szacunki wskazują na to, że w naszym kraju wydatki konsumentów wynikające z Walentynek wynoszą rocznie ok. 1,5 mld zł. To trzy czwarte tego, ile każdego miesiąca przeznacza się na wypłatę świadczeń w ramach rządowego programu Rodzina 500+ – wyliczają Pracodawcy RP.
Napisz komentarz
Komentarze