Numer 112 jest ogólnoeuropejskim, jednolitym numerem alarmowym używanym w sieci telefonów stacjonarnych i komórkowych. Został wprowadzony w roku 1991.
Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Trzeba pamietać, że należy wybierać go przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebne jest przybycie przynajmniej dwóch służb.
Wybranie numeru 112 skutkuje połączeniem z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W Polsce funkcjonuje 17 takich ośrodków, a znajdują się one w strukturach urzędów wojewódzkich. Po odebraniu zgłoszenia alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego powiązuje zgłoszenie alarmowe z danymi teleadresowymi miejsca zgłoszenia. Operator CPR-u automatycznie otrzymuje mapę, na której zaznaczone jest miejsce zdarzenia co zdecydowanie ułatwia udzielenie pomocyosobie, która nie wie gdzie się znajduje. Kiedy operator już zlokalizuje zdarzenie, wybiera odpowiednią grupę, do której zostanie skierowane zgłoszenie alarmowe tj. Policja, Straż Pożarna czy Pogotowie Ratunkowe.
Jak podają statystyki Centrum Powiadamiania Ratunkowego ponad 50% zgłoszeń stanowią zgłoszenia fałszywe, złośliwe i niezasadne. Dlatego Komisja Unii Europejskiej zachęca, by corocznie 11 lutego poprzez przeróżne działania przypominać o wspólnym dla wszystkich numerze alarmowym 112 - numerze, który należy wybierać tylko wtedy gdy czyjeś życie jest zagrożone.
Napisz komentarz
Komentarze